Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohled Jakuba Š.

11. 2. 2012
„Temelín není holubník“
 
Dne 22.11 se skupina mediální výchovy a skupina chemiků vypravila na celodenní výlet do Vodní elektrárny Lipno, do města Krumlova a Jaderné elektrárny Temelín.
Vše to začalo v 5:00 odjezdem od školy. Jelo se autobusem a po prvé jsme dorazili k vodní nádrži Lipno, která je svou rozlohou největší přehradou v ČR. V informačním centru vodní elektrárny nám ukázali, jak celá elektrárna pracuje. Dozvěděli jsme se, že elektrárna je celá poloautomatická a je spuštěna pouze ráno a večer, ale v období dešťů a tání sněhu je samozřejmě aktivní nepřetržitě. Elektrárna využívá Francisové turbíny, které jsou vytvořeny speciálně pro malé spády. Než se postaví jakákoli vodní elektrárna, musí splňovat několik podmínek: chránit před záplavami, vyrábět dostatečné množství energie, sloužit k zavlažování polí a být vhodná k rekreaci.
Všechno jsme si prohlédli, vyzkoušeli a jeli jsme na oběd do Českého Krumlova. K obědu byla velmi dobrá polévka a svíčková. Po obědě nás čekala krátká prohlídka muzea voskových figurín v Krumlově. Krumlov je velmi staré a hezké město plné cizinců z Asie. Po prohlídce úzkých a malých uliček města se jelo do Temelína.
Temelín opravdu není žádný holubník. Všechno je tu promyšlené dopředu a každý ví, co má dělat. Tato jaderná elektrárna využívá chladící věže k chlazení horké vody. Chladící věže jsou čtyři, ale v budoucnu by jich mělo být osm. Jsou 155 metrů vysoké a jen pro představu jsou vysoké asi jako 62 patrový panelový dům. Všechno samozřejmě závisí na vládě v ČR, která to musí odsouhlasit. Elektrárna je bezpečná a nikdo se jí nemusí bát, protože je celá řízena počítačově z řídicí věže v areálu elektrárny. Elektrárna byla postavena v roce 1987 a je více než 24 let v provozu. Celý areál elektrárny je pečlivě střežen dvojitým ostnatým a břitovým plotem, který má obvod více než pět kilometrů.
 
Po prohlídce informačního centra, plni nových znalostí, jsme jeli domů. Na Mělník jsme přijeli v 20:00. Celý den se mi moc líbil. Děkuji EU, že mi umožnila vidět Temelín, který bych sám určitě nenavštívil.
Pro MdV připravil Jakub Š.