Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oxid uhličitý - PL

19. 12. 2012

 

 
Laboratorní práce č….
 
Oxid uhličitý - Pracovní list
 
Jméno: ……………………………………………………………
Datum:…………………                                                         Třída:……………….…
 
Pomůcky:………………………………………………………………………………………….……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….…….
 
Úkoly:
 
1.    Připravte CO2 následujícím způsobem:
     Do sklenice (kádinky) nalij asi 50 ml octa. Do lékařské rukavice nasyp lžičku prášku do pečiva. Rukavici přetáhni přes sklenici (kádinku) tak, aby prášek do pečiva napadal do octa.
 
Nákres:
 
 
 
 
 
 
 
Popiš, co pozoruješ: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
 
 
2.    Zapal si špejli. Až se přestane vyvíjet CO2, opatrně sundej rukavici ze sklenice. Špejli zasuň do sklenice s plynem. Potom rychle zakryj sklenici hodinovým sklem.
 
Napiš, co pozoruješ: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
 
Pokus se jev vysvětlit: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
 
3.    Zapal si opatrně svíčku a její plamínek zalij oxidem uhličitým ze sklenice.
 
Popiš, co pozoruješ: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Pokus se jev správně vysvětlit: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
 
4.    Porovnej chování vodíku, kyslíku a oxidu uhličitého po přiblížení hořící špejle: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
5.      Zjisti v tabulkách hustotu vodíku, kyslíku, oxidu uhličitého a vzduchu. Seřaď je vzestupně podle zjištěné hustoty a porovnej chování vodíku, kyslíku a oxidu uhličitého se vzduchem:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
6.      Na další experiment s CO2 použij sifonovou lahev a plnící bombičky. Prázdnou sifonovou lahev naplň oxidem uhličitým ze dvou bombiček, na vývod z lahve připoj hadičku dlouhou alespoň 30 cm. Takto připravenou lahev použij jako zásobník CO2. Do větší nádoby (např. akvária) opatrně pomalu napusť část plynu.
Připraveným bublifukem se pokus vyfouknout bublinku, kterou se strefíš do akvária. Jestliže se ti pokus povede, budeš pozorovat, jak se bublinka zastaví na neviditelné hladině CO2.
 
Napiš vlastnost CO2, kterou tento pokus dokazuje:
 
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
7.      Nyní si připravte roztok vápenné vody tak, že si rozpustíte lžičku hydroxidu vápenatého v 50 ml vody. Rozpouštějte vždy tak, že sypete hydroxid do vody! Toto pravidlo použijte vždy při rozpouštění hydroxidů.
Hydroxid vápenatý je rozpustný jen částečně. Nerozpuštěnou část přefiltrujte. Filtrát se nazývá vápenná voda a využívá se k důkazu přítomnosti oxidu uhličitého. Přítomnost CO2 se projevuje vznikem uhličitanu vápenatého, který se vyloučí ve formě bílé sraženiny.
Dokažte přítomnost CO2 ve svém dechu tak, že do kádinky s vápennou vodou ponoříte jedním koncem skleněnou trubičku nebo brčko a do druhého konce foukáte. Foukejte! Nevdechujte!
Popiš, co pozoruješ při probublávání.
 
Obsahuje tvůj výdech oxid uhličitý?
 
…………………………………………………………………………………………..………...
 
 


 
 
8.    Vyber správná tvrzení:
 
a.       CO2 je bezbarvý nedýchatelný plyn těžší než vzduch.
b.      Kyslík je bezbarvý, při vyšších koncentracích jedovatý plyn, těžší než vzduch.
c.       Vodík se vyskytuje pouze u povrchu Země.
d.      Vodík je bezbarvý, jedovatý plyn lehčí než vzduch.
e.       Kyslík se vyskytuje v zemské atmosféře, převážně u povrchu Země.
f.       Oxid uhličitý se vyskytuje v atmosféře a v malém množství i ve vesmíru.
g.      Oxid uhličitý vzniká při nedokonalém spalování látek obsahujících uhlík.
h.      Oxid uhličitý vzniká i při fotosyntéze rostlin.
i.        Oxid uhličitý v atmosféře způsobuje skleníkový efekt.
j.        Všechny plyny lze přelévat jako kapaliny.
k.      Přelévat můžeme jen některé plyny.
 
 
Závěr:
Napiš všechny vlastnosti oxidu uhličitého, které jsi zjistil při dnešním pozorování:
 
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………